Elektrownie geotermalne na Islandii – cz. 1

Elektrownia geotermalna Svartsengi

Kolejny post z cyklu „Energia odnawialna na Islandii”. W poprzednim poście krótko napisałem, dlaczego warto z Islandii czerpać energetyczne inspiracje. Dzisiaj przejdę do konkretów – zapraszam na pierwszą wycieczkę po elektrowniach geotermalnych na Islandii.

Na początek parę słów o samej koncepcji energetyki geotermalnej na Islandii. Przez Islandię przebiega granica dwóch płyt tektonicznych: Północno-Amerykańskiej i Euroazjatyckiej. Jak wiadomo z geografii, na granicy płyt często występuje silna aktywność wulkaniczna. Z systemami wulkanicznymi połączone są z kolei obszary geotermalne – miejsca, w których wody gruntowe na niedużej głębokości (do 1000m) osiągają temperatury do 350C. Jak widać na poniższej mapie z Islandzkiej Agencji Energii, Islandia pełna jest właśnie takich terenów o wysokiej aktywności geotermalnej.

Pola geotermalne w Islandii

Islandczycy wpadli na to, że te gruntowe źródła ciepła można wykorzystać. Początkowo używali ich do ogrzewania szklarni i do budowy prototypów dzisiejszych jacuzzi. Później zaczęli wydobywać gorącą ciecz i parę spod ziemi, napędzać nią turbiny i robić z tego prąd. W 2013 roku, wykorzystanie energii geotermalnej w Islandii wyglądało tak (dane również z NEA.is):

Wykorzystanie energii geotermalnej w Islandii

Produkcja energii elektrycznej cały czas rośnie, prawdopodobnie duży udział w tym ma popyt – ciągle powstają tu nowe obiekty przemysłowe, jak chociażby wielka (ponad 120 tys. m2) fabryka krzemu na panele słoneczne w Grundartangi pod Rejkiawikiem. Energia elektryczna jest tu tak tania, że opłaca się importować drogą morską surowce, przetwarzać je na Islandii i wysyłać gotowe półprodukty z powrotem. Co oczywiście nie jest zbyt sprytne pod względem emisji CO2 pochodzącej z transportu, ale generuje dla Islandii mnóstwo dochodów. Z kolei ilość budynków do ogrzewania na Islandii nie rośnie jakoś drastycznie (chociaż ostatnio boom na rynku nieruchomości trochę to napędza) więc nie ma potrzeby zwiększania produkcji energii cieplnej.

Przechodząc do obiecanej foto-wycieczki:

Elektrownia geotermalna Svartsengi

Svartsengi (także na zdjęciu tytułowym)- pierwsza na Świecie elektrownia geotermalna wytwarzająca energię elektryczną (75MW) i ciepło dla budownictwa mieszkalnego.

Efektem ubocznym powstałym przy jej budowie jest basen Blue Lagoon (źródło – bluelagoon.com):

Błekitna laguna w Islandii

Wszystko razem pochodzi z obszaru geotermalnego Krisuvik, który z bliska wygląda tak:

Pole geotermalne Krisuvik

Następnym razem napiszę też trochę więcej o tym, jak działają same elektrownie geotermalne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.