Ecosia – wyszukiwarka, która sadzi drzewa

Las tropikalny

Słyszeliście o wyszukiwarce internetowej ecosia.org? To chyba najprostszy sposób na zrobienie czegoś przyjaznego naturze. Ecosia to wyszukiwarka, która dochody z reklam przeznacza na sadzenie drzew. Czy to nie genialne?

Ecosia działa mniej więcej jak każda inna wyszukiwarka internetowa (oparta jest o silnik Bing Microsoftu). Podobnie jak u konkurencji (typu Google), w wynikach wyszukiwania pojawiają się wpisy sponsorowane. Kliknięcie w sponsorowany link generuje dochody od reklamodawców (za pośrednictwem Microsoft). Główna część dochodów przeznaczana jest później na wsparcie projektów sadzenia drzew w różnych częściach Świata. W lutym 2017 było to 42% przychodów. Reszta poszła na pokrycie kosztów operacyjnych, reklamę itd.

Ecosia logo

Jednym z najciekawszych aspektów funkcjonowania Ecosia jest totalna transparentność. Ecosia publikuje szczegółowe raporty finansowe na swojej stronie internetowej, łącznie z kwotami wpłat na rzecz partnerów – organizacji sadzących drzewa. Tak duża otwartość prowadzenia przedsiębiorstwa jest wciąż bardzo rzadka, ale też niezwykle skuteczna w budowaniu zaufania do marki. Transparentność to też jedna z kluczowych koncepcji B Corporations (do których Ecosia należy) – firm nastawionych na robienie czegoś dobrego dla społeczeństwa i natury, a niekoniecznie generowanie maksymalnych zysków. O B Corporations będę jeszcze pisał, na razie polecam stronę bcorporation.net.

Najpoważniejszą wadą Ecosia jest jakość wyszukiwania. Niestety, przesiadając się z Google, trafność wyników jest zauważalnie gorsza. Co oczywiście nie oznacza, że nie da się z niej korzystać. Po prostu jeśli szukamy specyficznych, specjalistycznych informacji, Google prawdopodobnie zwróci więcej adekwatnych wyników. Ale z drugiej strony, pewnie 90% naszych wyszukiwań dotyczy rzeczy prostych – wiadomości, zakupów, restauracji/kina/teatru, wakacji itd. Do tego typu zapytań Ecosia sprawdza się całkiem dobrze, a świadomość, że posadziliśmy konkretną liczbę drzew, jest niezwykle satysfakcjonująca! (Ecosia pokazuje statystyczną liczbę drzew, które posadzono dzięki naszym wyszukiwaniom)

 

Ogólnie więc, gorąco zachęcam do spróbowania – nie kosztuje to absolutnie nic 🙂

Więcej o Ecosia (w szczególności jak zacząć jej używać) znajdziesz na ecosia.org

 

Zdjęcia: carbonbrief.org, ecosia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.