Chasing Ice

lodowiec islandia

Byliśmy ostatnio na lodowcu – Mýrdalsjökull – to zupełnie magiczny twór! Zdjęcia na górze zrobiłam podczas naszej wycieczki. Dlaczego ten lodowiec jest czarny? Jest pokryty pyłem z erupcji bliskiego wulkanu. Między innymi na tym lodowcu jest zainstalowany jeden z aparatów Jamesa Balonga – fotografa dokumentującego wpływ globalnego ocieplenia na lodowce. Jest to cześć jego projektu – Extreme Ice Survey, i filmu Chasing Ice.

lodowiec islandia

Fotograf National Geographic James Balog pojechał na północ (Grenlandia, Islandia, Alaska) dokumentować lodowce. Wrócił po pół roku i jeszcze raz zrobił zdjęcia z dokładnie tych samych miejsc. Nie dowierzał w to co widział. Lodowce w każdym z miejsc cofnęły się, i to kolosalnie – o kilkaset metrów.

chasing iceNa początku Balog był sceptyczny co do zmiany klimatu i globalnego ocieplenia. Jednak po pierwszej wyprawie był już absolutnie przekonany co do wpływu ludzi na planetę. Wtedy zdecydował, że chce poświęcić się upowszechnianiu wiedzy na temat efektów zmiany klimatu.
W 2012 powstał film Ścigając Arktyczny Lód – dokument o projekcie Baloga. Film jest bardzo ciekawy, przepiękny, a za razem przerażający.

 

 

 

 

 

Extreme Ice Survey (EIS) to projekt dokumentuje efekty globalnego ocieplenia na lodowcach, za pomocą konwencjonalnej fotografii i filmu, jak i filmu poklatkowego. Zaczynając w 2007, zespół EIS zainstalował 43 aparaty fotograficzne na 18 lodowcach w Kanadzie, Grenlandii, Islandii, Nepalu w Himalajach (aparat na Mount Everest był zamontowany w 2010), Górach Skalistych i na Alasce w Stanach Zjednoczonych. Aparaty robią zdjęcie co pół godziny w czasie światła dziennego przez cały rok.

chasing ice aparat

Tutaj zdjęcie Jamesa w szczelinie lodowcowej. Dzięki uchwyceniu postaci na zdjęciu widać skalę – jak ogromny jest otaczający lód.

W ramach EIS asystentom Jamesa udało się uchwycić ogromne oderwanie się od lodowca – największe kiedykolwiek sfilmowane.

Balog dał również serię świetnych TEDów, i to już w 2009 roku. Jako pierwszy pokazywał zmiany zachodzące w lodowcach nie tylko na wykresach, ale przede wszystkim na zdjęciach. Wywołało to dyskusję i uświadomiło wile osób.

Jeszcze kilka naszych zdjęć:

lodowiec ludzie

lodowiec lód

lodowiec islandia

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.